OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Světlicový olej dnes často nahrazuje olej lněný. Protože světlicový olej nejméně ze všech u nás běžně dostupných přírodních rostlinných olejů žloutne a tmavne, bývá v posledních letech stále více využíván pro povrchovou úpravu dřeva a dřevěných výrobků, a to především v interiéru. Velkou oblibu si získal světlicový olej s včelím voskem, který je nejčastěji používán k transparentním či běleným nátěrům interiérů klasických dřevostaveb (srubů a roubenek). Zákazníci vyžadují co nejsvětlejší vzhled interiérů, a tak světlicový olej bývá stále častěji přidáván do směsí nejkvalitnějších olejů na dřevo, kde díky své nízké viskozitě a malému žloutnutí úspěšně vytěsňuje a plně nahrazuje i navzdory vyšší ceně olej lněný. Pro ošetření dřeva v exteriéru (díky výborné nasákavosti) se světlicový olej používá často jako napouštědlo (impregnace), a to buď samotný (zahřátý nebo naředěný), ale častěji ve směsích s jinými oleji (případně i vosky) a rozpouštědly.
Světlicový olej zvyšuje odolnost dřeva proti působení vody a snižuje tak výskyt prasklin (především u měkkého dřeva). Zvýrazňuje přirozenou krásu a kresbu dřeva. Nevýhodou vůči lněnému oleji je jeho delší schnutí (vytvrzování) a vyšší pořizovací cena.
Světlicový olej je zcela přírodní produkt, tedy v případě použití na dřevo jde o ekologicky šetrný nátěr. Je to olej polovysychavý, k jeho rychlejšímu vytvrzení se používají sušidla (sikativa).
VLASTNOSTI:
- Výborná nasákavost hluboko do dřeva (měkké dřevo)
- Zvyšuje odolnost proti vodě a špíně
- Paropropustnost (prodyšnost) – umožňuje dřevu „dýchat“
- Omezuje praskání dřeva
- Zvýrazňuje kresbu a strukturu dřeva
- Nejméně z olejů žloutne a tmavne
- Snadná údržba a opravitelnost
- Nezbytná součást směsí těch nejkvalitnějších olejů
MÍSITELNOST S JINÝMI OLEJI, MODIFIKOVANOU KALAFUNOU A VOSKY:
Světlicový olej má výborné penetrační vlastnosti. Pokud ale chceme zvýšit například jeho odolnost, je možné ho smísit s jinými oleji, případně s vosky.
- Lněný olej: pokud nám nevadí, že dřevo po nátěru více ztmavne, použijeme jako přísadu lněný olej. Zrychlíme tak vytvrzování a zlevníme cenu směsi.
- Tungový olej: pokud chceme zvýšit odolnost světlicového oleje (mechanickou odolnost, odolnost proti vodě), doporučujeme použít tungový olej. Zvýšíme tak tmavnutí dřeva, ale urychlíme vytvrzení olejové směsi. Vzhledem k vyšší viskozitě tungového oleje musíme ale více ředit.
- Dehydratovaný ricinový olej: pokud chceme zvýšit plnivost a přilnavost světlicového oleje, použijeme dehydratovaný ricinový olej. Zvýšíme tím také tmavnutí dřeva. Zkrátí se ale zasychání. A musíme rovněž více ředit.
Obdobně lze světlicový olej obohatit i o další přísady – například o vosky nebo o modifikovanou kalafunu:
- Modifikovaná kalafuna: výborné plnivo (vytváří olejový film), urychluje vytvrzování olejů, zvyšuje tvrdost a lesk.
- Včelí vosk: antioxidační a antiseptický účinek, snižuje lesk. Lněný olej s včelím voskem je velmi oblíbeným nátěrem pro úpravu interiérů klasických dřevostaveb (srubů a roubenek).
- Karnaubský vosk: nejtvrdší přírodní vosk, výtečně odpuzuje vodu, vhodný i do exteriéru, lesklý.
- Kandelilový vosk: výborné pojivo, dobře tvrdne, levnější náhrada karnaubského vosku.