OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Upozornění: Přírodní rostlinné oleje jsou po staletí používány jako tradiční suroviny a přísady pro formulaci různých směsí, napouštědel a nátěrů na ochranu dřeva a dřevěných výrobků. Vůči olejovým lazurám, nátěrům a barvám vytvářejí přírodní alternativu a doplněk. Zvýrazňují krásu a kresbu dřeva. Jsou určeny především pro profesionály v oboru povrchových úprav dřeva.
Tradiční lněná fermež 2x vařená (také jen fermež, lněný olej rafinovaný, lněný olej oxidovaný, lněný olej 2x vařený, lněný olej částečně polymerizovaný) se vyrábí tepelnou úpravou (polymerizací) lněného oleje.
Lněná fermež 2x vařená (Double Boiled) se díky lepší polymerizaci liší od běžné fermeže tím, že je trošku tmavší, hustší a lépe schne (vytvrzuje).
Lněná fermež se využívá jako pojivo při výrobě barev nebo také historicky k přípravě olejových směsí a přípravků (nejčastěji s přísadou ředidel, kovových sušidel a jiných rostlinných olejů) pro povrchovou úpravu dřeva. Tradičně byly tyto oleje zahřívány v horké vodní lázni a poté se horké nanášely na dřevo. Aplikace se prováděla v několika vrstvách a s delším časovým odstupem mezi jednotlivými nátěry, dokud bylo dřevo schopné oleje absorbovat. Po několika hodinách od nátěru se nevsáknuté přebytky setřely s povrchu dřeva hadrem. Tyto přípravky vytvrzují (schnou několik dnů až týdnů. Výhodou přípravků je, že neuzavírají dřevo a umožňuje mu přirozeně „dýchat“.
Protože je lněná fermež oxidativní olej olej a protože při styku se vzdušným kyslíkem dochází k exotermické reakci (dochází při ní k uvolňování energie – tepla), hadry nasáklé fermeží (stejně tak jako jinými přírodními oleji a jejich směsmi) představují požární riziko a mohou se samy vznítit. Je proto nezbytné tyto hadry neprodleně zlikvidovat (spálit), vyprat a rozprostřít k proschnutí, nebo uložit do nádoby s vodou.
Přípravky s obsahem fermeže po aplikaci na dřevo pomalu zasychají a mírně se smršťují. Nevytváří „lakový povrch“, ale vsáknou do pórů dřeva a zvýrazní tak texturu (kresbu) dřeva. Jimi napuštěné dřevo časem žloutne (jantarová barva) a tmavne. Měkké dřevo dokáže absorbovat více oleje než tvrdé dřevo, ale olej pak také déle vytvrzuje (schne).
Nátěry na bázi fermeže zvyšují odolnost dřeva proti poškození a jsou snadno opravitelné. Zvyšují také odolnost dřeva proti vlhkosti (zpomalují pronikání vlhkosti do dřeva).