OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Lněný olej se získává lisováním sušených zralých semen lnu setého (Linum usitatissimum). Výtěžnost oleje ze semen je až 90%. Díky příznivé ceně a dobré dostupnosti je u nás nejpoužívanějším přírodním rostlinným olejem, využívaným pro povrchovou úpravu a ochranu dřeva. Pro ošetření dřeva (díky výborné nasákavosti) se lněný olej používá především jako napouštědlo (impregnace), a to buď samotný (zahřátý nebo naředěný), nebo ve směsích s jinými oleji (případně i vosky) a rozpouštědly.
Hlavními výhodami lněného oleje je jeho dobrá dostupnost, příznivá cena, excelentní penetrační vlastnosti a poměrně rychlé vytvrzování (schnutí). Lněný olej zvyšuje odolnost dřeva proti působení vody a snižuje tak výskyt prasklin (především u měkkého dřeva). Nevýhodami pak je jeho rychlé žloutnutí a tmavnutí (dřevo napuštěné lněným olejem získává po čase typickou „jantarovou“ barvu) a poměrně malá odolnost. Protože dnešní nároční zákazníci vyžadují, aby dřevo co nejméně žloutlo a tmavlo, bývá lněný olej nahrazován olejem světlicovým (saflorovým), který žloutne nejméně ze všech přírodních rostlinných olejů, případně dehydratovaným ricinovým olejem (žloutne málo, výtečně plní, má skvělou přilnavost a dobrou mísitelnost) a nebo králem mezi rostlinnými oleji – tungovým (čínským dřevným) olejem, který málo tmavne, nejlépe a nejrychleji vytvrzuje a dosahuje bezkonkurenčně nejlepších odolností (tvrdost, odolnost proti vodě).
Řada našich šikovných stolařů a kutilů si vyrábí s pomocí lněného oleje různé směsi na ochranu a ošetření dřeva podle svých vlastních receptur a v souladu se svými individuálními potřebami.
Lněný olej je zcela přírodní produkt, tedy v případě použití na dřevo jde o ekologicky šetrný nátěr. Je to olej vysychavý, což znamená, že za přístupu vzduchu tvrdne (zasychá). Dřevo ošetřené čistým lněným olejem vysychá až po několika dnech. Aby se vysychavost zlepšila, přidávají se do oleje vysychadla (sušidla, sikativa).
MÍSITELNOST S JINÝMI OLEJI, MODIFIKOVANOU KALAFUNOU A VOSKY: Lněný olej má výborné penetrační vlastnosti. Pokud ale chceme zvýšit například jeho odolnost nebo eliminovat žloutnutí a tmavnutí, je možné ho smísit s jinými oleji, případně s vosky.
- Světlicový olej: pokud například chceme, aby dřevo po nátěru méně ztmavlo, použijeme jako přísadu světlicový (saflorový) olej, který tmavne a žloutne ze všech olejů nejméně. Zpomalíme tak ale vytvrzování.
- Tungový olej: pokud chceme zvýšit odolnost lněného oleje (mechanickou odolnost, odolnost proti vodě), doporučujeme použít tungový olej. Snížíme tak rovněž tmavnutí dřeva a zrychlíme vytvrzení olejové směsi. Vzhledem k vyšší viskozitě tungového oleje musíme ale více ředit.
- Dehydratovaný ricinový olej: pokud chceme zvýšit plnivost a přilnavost lněného oleje, použijeme dehydratovaný ricinový olej. Snížíme tím také tmavnutí dřeva. Prodlouží se ale zasychání. A musíme také více ředit.
Obdobně lze lněný olej obohatit i o další přísady – například o vosky nebo o modifikovanou kalafunu:
- Modifikovaná kalafuna: výborné plnivo (vytváří olejový film), urychluje vytvrzování olejů, zvyšuje tvrdost a lesk.
- Včelí vosk: antioxidační a antiseptický účinek, snižuje lesk. Lněný olej s včelím voskem je velmi oblíbeným nátěrem pro úpravu interiérů klasických dřevostaveb (srubů a roubenek).
- Karnaubský vosk: nejtvrdší přírodní vosk, výtečně odpuzuje vodu, vhodný i do exteriéru, lesklý.
- Kandelilový vosk: výborné pojivo, dobře tvrdne, levnější náhrada karnaubského vosku.
V těchto případech je již ale nutné při přípravě olejovou směs zahřát, aby se v ní vosky či kalafuna dobře rozpustily. Zatímco včelímu vosku postačí k rozpuštění v oleji teplota kolem 65°C a karnaubskému a kandelilovému vosku teplota jen o pár °C vyšší, modifikovaná kalafuna již vyžaduje teplotu kolem 130°C.