OLEJE NA DŘEVO Přírodní oleje a vosky Příirozená ochrana pro přírodní materiály |
UPOZORNĚNÍ
ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKT
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
Ricinový olej dehydratovaný - základní složka těch nejkvalitnějších směsí olejů na dřevo!
Ricinový olej dehydratovaný (DCO – Dehydrated Castor Oil) je připravován speciální úpravou ricinového oleje (tj. rostlinného oleje získávaného ze semen skočce obecného – ricinovníku, Ricinus communis), kdy je z dvanáctého uhlíku v řetězci odstraněna hydroxylová skupina. Takto upravený olej se stává na rozdíl od nevysychavého původního ricinového oleje (FSG – First Special Grade) vysychavým, a tedy i vzhledem k jeho dalším vlastnostem (výborná filmotvornost, odolnost proti žloutnutí, zvyšuje lesk, pružnost a přilnavost) velmi vhodným olejem pro použití k ochraně dřeva. Pro svou výtečnou filmotvornost a plnivost bývá dehydratovaný ricinový olej někdy nazýván „tekutý vosk“.
Pro svou příznivou cenu a také pro svou nižší viskozitu bývá nejčastěji ricinový olej dehydratovaný používán ve směsích s tungovým olejem. Spolu s tungovým olejem a modifikovanou kalafunou tvoří základní složku při výrobě těch nejkvalitnějších polymerizovaných (vařených) olejů.
CHARAKTERISTIKA:
Celá řada řemeslníků a kutilů, kteří dnes využívají rostlinné oleje k ochraně a ošetřování dřeva, si připravuje („vaří“) své „vlastní receptury“ olejových a voskových směsí, kdy většinou rozpouštějí v oleji či ve směsi některých z výše uvedených olejů přírodní vosky (karnaubský vosk, včelí vosk, kandelilový vosk) a přírodní živici (modifikovaná kalafuna). Po rozpuštění směsi vosků a živice v oleji a po jejím vychladnutí pak naředí vzniklou směs vhodným ředidlem (pomerančový olej, terpentýn dřevný, terpentýn balzámový nebo bezaromátový lakový benzín), aby bylo možné tuto olejovo-voskovou směs snadno aplikovat. Přidané vosky pomáhají zvyšovat odolnost nátěrů proti působení vody a mechanickou odolnost, přidaná kalafuna působí jako filmotvorné plnivo (ale je křehká). Dehydratovaný ricinový olej skvěle napomáhá v těchto směsích snižovat vysokou viskozitu tungového oleje a eliminovat křehkost použité kalafuny. Ve směsích s ostatními oleji pak především zvyšuje plnivost a přilnavost.
MÍSITELNOST S JINÝMI OLEJI, MODIFIKOVANOU KALAFUNOU A VOSKY: Ricinový olej dehydratovaný je poměrně hustý. Aby lépe vnikal do dřeva, je potřeba ho naředit. K tomu stačí použít některé z uvedených ředidel. Někdy ale je výhodné „obohatit“ ricinový olej o některé vlastnosti, které jsou vlastní jiným olejům.
- Světlicový olej: pokud například chceme, aby dřevo po nátěru méně ztmavlo, použijeme jako přísadu světlicový (saflorový) olej, který tmavne a žloutne ze všech olejů nejméně. Světlicový olej má také nižší viskozitu, takže výslednou směs již není nutné tolik ředit. Urychlíme tak i vytvrzování.
- Lněný olej: pokud chceme ušetřit, použijeme lněný olej. Viskozitu sníží obdobně jako saflorový olej, ale výsledná směs bude více žloutnout a tmavnout. Doba vytvrzení se zkrátí, protože lněný olej vytvrzuje lépe než ricinový olej.
- Tungový olej: pokud chceme zvýšit odolnost a tvrdost ricinového oleje, použijeme tungový olej, který také málo tmavne. Viskozitu tím ale zvýšíme, bude proto třeba více ředit. Vytvrzování směsi se urychlí.
Obdobně lze ricinový olej dehydratovaný (DCO) obohatit i o další přísady – například o vosky nebo o modifikovanou kalafunu:
- Modifikovaná kalafuna: výborné plnivo (vytváří olejový film), urychluje vytvrzování olejů, zvyšuje tvrdost a lesk.
- Včelí vosk: antioxidační a antiseptický účinek, snižuje lesk.
- Karnaubský vosk: nejtvrdší přírodní vosk, výtečně odpuzuje vodu, vhodný i do exteriéru, lesklý.
- Kandelilový vosk: výborné pojivo, dobře tvrdne, levnější náhrada karnaubského vosku.
V těchto případech je již ale nutné olejovou směs zahřát, aby se v ní vosky či kalafuna dobře rozpustily. Zatímco včelímu vosku postačí k rozpuštění v oleji teplota kolem 65°C a karnaubskému a kandelilovému vosku teplota jen o pár °C vyšší, modifikovaná kalafuna již vyžaduje teplotu kolem 130°C.